دستگیره ورودی و انواع دیگر یراق آلات؛ تولید صنعتگران و پیشگامان ایرانی

دستگیره ورودی و انواع دیگر یراق آلات؛ تولید صنعتگران و پیشگامان ایرانی

صنعتگران ایرانی، پیشگامان تولید انواع یراق‌الات و دستگیره ورودی

دستگیره ورودی اولین المان دکوراتیوی است که بدو ورود  توجه شما را جلب می‎کند. نخستین بار که به فضاهای مسکونی یا تجاری وارد می‎‌شوید، اولین اِلِمانی که میبینید و لمس می‌کنید دستگیره ورودی است. بخشی از دکوراسیون ساختمان که نه تنها باید مقاوم و زیبا باشد ، بلکه باید در دستان شما خوش بنشیند.  جزئیات طراحی دستگیره درب بسیار مهم است. تیم طراحی آریا یراق بیش‌ترین توجه را به جزئیات دارد.

 

ساخت انواع دستگیره ورودی به قرن‌ها پیش باز می‌گردد

از زمانی که انسان یکجا نشینی را برگزید و فضاهای خصوصی و مالکیت شخصی شکل گرفت، امنیت ورودی و خروجی ساختمان‌ها بیش از پیش مورد توجه واقع شد. پیشگامان و ایده‌پردازان اولیه سیستم‌های امنیتی و انواع دستگیره ورودی را می‌توان در مصر باستان یافت. از آنجایی که هرکسی اجازه ورود به کاخ پادشاهان مصری را نداشت امنیت کاخ پادشاهی بدون حفاظت درب‌های عظیم مخاطره می‌افتاد به مرور ساخت یرا‌ق‌آلات این درب‌ها نیز رایج شد. اغلب از دستگیره‌های افقی بزرگ برای درب‌های عظیم ورودی کاخ و از دستگیره‌های طلاکاری شده برای فضاهای داخلی کاخ استفاده می‌کردند.

 

دستان توانمند صنعتگران ایرانی و هنر استادکاران ماهر

در ایران قرن‌هاست که کلون و کوبه و دستگیره به دست صنعتگران ماهر ساخته  و به دست هنرمندان خبره زیبا و چشم‌نواز می‌شود. اگر نگاهی به معماری سنتی ایرانی در هر کجای ایران که بیندازید، با درب‌های بزرگ زیبایی مواجه می‌شوید که در قسمت بیرونی آن دو کوبه زنانه و مردانه وجود داشته و درب از داخل باز می‌شده. نام سازندگان یرق‌آلات در و پنجره در ایران باستان زمودگر و چلنگر بوده است. ایرانیان پیشگام استفاده از آهن‌آلات و فلزات بودند. آثار اولیه‌ی به جای مانده در ایران را در گورستان لیخ شیران در استان اردبیل کشف کردند. طراحی‌های هنرمندان ایرانی هنوز هم منبع الهام سازندگان یراق‌الات است.

 

تلفیق مهارت صنعتگران ایرانی با علم و فناوری روز دنیا

برند ایرانی HTN-Prime در بازارهای جهانی حرف‌های زیادی برای گفتن دارد و یکی از موفق‌ترین برندهایی است که بر پایه دانش آکادمیک پایه‌گذاری شد و از ظرفیت‌های بومی استفاده کرد. بنیان گذار این برند سال 1356 از دانشگاه تهران فارغ‌التحصیل می‎شود و مجموعه‌ی تولیدی – بازرگانی آریا یراق را پایه گذاری می‌کند. طولی نمی‌کشد که محصولات این شرکت جای خود را در بازارهای داخلی و خارجی باز می‌کند. طراحان این شرکت به الگو برداری از آنچه استادان و هنرمندان ایرانی از گذشته به یادگار گذاشتند و ترکیب آن با دانش روز جهان، محصولاتی تولید کردند که در بازارهای جهانی حرف‌های زیادی برای گفتن دارد.

 

دسته بندی انواع دستگیره ورودی آریا یراق

دو دسته کلی برای انواع این دستگیره‌ها وجود دارد. دسته اول، دستگیره ورودی و دومی دستگیره در حیاط. دستگیره‌های در ورودی از نظر طراحی برای باز کردن درهای سبک‌تر طراحی شده‌اند. ظریف‌ هستند و جزئیات طراحی بیشتری در آن‌ها رعایت شده است. برخی از محصولات به همراه قفل و سیلندر و کلید به فروش می‌رسد. دستگیره در حیاط معمولا برای درهای بزرگ طراحی می‌شود. ساختار آن به نحوی است که دست بتواند از آن به عنوان اهرم برای باز کردن در بزرگ حیاط استفاده کند. اغلب دستگیره‌های حیاط بدون قفل است و در ساخت آن سعی شده روکش‌های ضد آب و ضد زنگ استفاده شود زیرا بیشتر در معرض رطوبت و آلودگی قرار دارد.

 

نگاهی به طرح‌های دستگیره ورودی

تیم طراحی آریا یراق همواره در کنار توجه ویژه‌ای که به آخرین و مدرن‌تر طرح‌های روز دنیا دارد نیم نگاهی ایده‌های ناب هنر ایرانی داشته و با ترکیب این ایده محصولات منحصر به فردی را روانه بازار کرده است. طرح‌های دستگیره ورودی را در سه دسته مدرن و کلاسیک می‌توان جای داد.

دستگیره ورودی

دستگیره ورودی

دستگیره ورودی طراحی سبک مدرن

طرح‌های مدرن با انواع آبکاری‌های رنگ طلایی و زیتونی و سیلور می‌توان خریداری کرد. رنگ سیلور ورودی‌هایی که سنگ کار شده یا سرامیک سفید و نقره دارند و فضا صنعتی و مدرن است زیباتر خواهد شد. اگر طرح‌های چوبی در دکوراسیون به وفور تکرار شده است و به دکورهای چوبی علاقه‌دارید می‌توانید آبکاری به رنگ زیتونی را انتخاب کنید. رنگ طلایی نیز از گزینه‌هاییست که به دکوراسیون شیک و لوکس می‌آید. خصوصا اگر آینه کاری و نمای سنگ استفاده شده باشد. مدل‌های دستگیره با حالت مستطیلی و منحنی شکل با طراحی مدرن برای آپارتمان‌ها و ویلاهای شیک با طراحی نوین زیباست.

طرح های کلاسیک دستگیره ورودی مناسب برای نماهای رومی و طراحی‌های کلاسیک ایده‌آل است. ورودی‌هایی که گچبری‌های مجلل دارند و ستون‌هایی با ایده از کاخ‌های قدیمی می‌توانند طرح‌های کلاسیک برای چنین بناهایی استفاده کرد.

دستگیره ورودی حیاطدستگیره ورودی حیاط

طرح‌های دستگیره ورودی حیاط

برای ورودی حیاط طرح‌های متنوعی وجود دارد. دستگیره‌های در حیاط می‌بایست بزرگ و مستحکم باشد و مقاومت خوبی در برابر فشار و رطوبت داشته باشد. از نظر طراحی نیز، تنوع طرح‌ها بالاتر است.

طرح‌های مدرن دستگیره ورودی دارای انحنا برای راحتی جابجایی یا به صورت استوانه‌ای ساده‌ در دو رنگ طلایی و زیتونی تولید می‌شود. رنگ زیتونی برای طرح‌های شیک و اسپرت و رنگ طلایی برای طراحی‌های لوکس و مجلل مورد استفاده قرار می‌گیرد.

دستگیره ورودی حیاطدستگیره ورودی حیاط

 

طرح های دستگیره مدرن و کلاسیک ورودی

دستگیره مدل DINO به نحوی طراحی شده است که هم با ساختارهای مدرن شباهت دارد هم با ساختارهای سنتی کلاسیک، مدل ROCCO بسیار شیک است و برای طراحی‌های مدرن ایده‌آل است. البته خانه‌هایی که به صورت تلفیقی کار می‌شود نیز می‌تواند از این طراحی استفاده کند. این طرح یکی محبوب‌ترین‌هاست.

مدل طراحی ARGO کامل کلاسیک و مجلل است. جزئیات بسیاری در ساخت آن به کار رفته و برای بناهای لوکس مناسب است. به یاد داشته باشید این طرح باید در هماهنگی کامل با تزئینات اطراف در باشد و خود نیز هم از نظر ابعاد و ساختار و هم از نظر طراحی با این دستگیره هماهنگ باشد.

دستگیره‌های حیاط به صورت دایره‌ای که داخل دست جا می‌گیرد برای درهایی که زیاد سنگین نیست مناسب است. زیبایی خاص خود را دارد خصوصا اگر در خیلی بزرگ نیست سعی کنید دستگیره‌های کوچکی مانند دستگیره‌های دایره‎‌ای و تهیه کنید. طرح‌هایی از دستگیره‌های کروی و یا به شکل گل که اغلب رنگ برنزی و طلایی دارد مناسب درهای کوچکتر است.